Muzeum Miejskie Dzierżoniowa powstało z dniem 1 maja 2011 roku, poprzez przekształcenie działającej, przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, Izby Regionalnej. Siedzibą Muzeum jest w willa Cohnów przy ul. Świdnickiej 30. Pałacyk miejski, wzniesiony najpewniej w 1897 roku, należał pierwotnie do Hermanna Cohna, współzałożyciela firmy Cohn Gebrüder - jednej z pierwszych tkalni mechanicznych w Dzierżoniowie.
Eklektyczna budowla przyciąga wzrok przechodniów ceglastą czerwienią elewacji, wzbogaconą piaskowcowym detalem a także belki ryglowe konstrukcji w szczycie oraz na zwieńczeniu jednej z wież. Godne uwagi są również wnętrza budynku: okazała klatka schodowa z ogromnym witrażem, oryginalne boazerie i piękne stropy. Zachowane elementy wnętrz, dzięki przeprowadzonym zabiegom konserwatorskim, stopniowo powróciły do dawnej świetności.
Wystawy stałe:
Wyjątkowa wystawa poświęcona Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie, tj. regularnym formacją wojskowym, stanowiącym część Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które organizowano od jesieni 1939 roku poza granicami kraju, na podstawie sojuszniczych umów wojskowych zawartych z Francją i Wielką Brytanią.
W sali historii współczesnej zgromadzone zostały pamiątki związane z najnowszą historią miasta.
Na ekspozycję historyczną składają się pamiątki związane z Dzierżoniowem i jego najbliższą okolicą.
Ekspozycja etnograficzna została zaaranżowana w formie dioramy (przy pomocy oryginalnych sprzętów oraz fotografii wnętrza), ukazuje elementy tradycyjnego wyposażenia ludowej izby.
Na wystawie zaprezentowane zostały zabytki pozyskane podczas prac wykopaliskowych z rejonu Dzierżoniowa, pochodzące z okresu od schyłkowego paleolitu (ok.10 000 lat p.n.e.) po czasy nowożytne (XVI-XVII w.).
Od 14 września 2013 r. w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa można oglądać nową ekspozycję stałą poświęconą Zakładom Radiowym DIORA. Zwiedzający mogą zobaczyć kolekcję około 100 modeli radioodbiorników produkowanych przez DIORĘ, wśród których znajdują się również prawdziwe kolekcjonerskie rarytasy.
W pomieszczeniu, które pierwotnie prawdopodobnie pełniło funkcję gabinetu lub biblioteki zaaranżowano w pełni wyposażony salon mieszczański z przykładowym umeblowaniem z okresu powstania budynku, w którym mieści się Muzeum, czyli schyłku XIX wieku.
W pomieszczeniu, które pierwotnie pełniło funkcję saloniku, znajdują się godne uwagi zbiory kartograficzne – XVII i XVIII-wieczne mapy części Śląska – Księstwa Świdnickiego oraz ikonografia miasta w grafikach pochodzących z XVIII i XIX wieku
Proszę czekać